Tarihçe

Engelli Eğitim Kültür Sağlık Spor Vakfı (Engelli Vakfı);   Abdurrahman Kurtaslan ve arkadaşları tarafından, 2014 yılı Şubat  ayında  Ankara’da  kurulmuştur. 

Engelli Vakfı;  ulusal ve uluslar arası projelerden sağlanan kaynaklar, bağışlar, kamu ve özel kuruluşlarından sağlanan destekler ile engelli  ve  engelli ailelerinin yaşamlarını kolaylaştırmak, onları sosyal hayata dahil etmek  için kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür.

Engelli Vakfı;  engellileri yaşam için güçlendirmek ve yaşama dahil etmek için çeşitli eğitim programları, kurslar, eğlence,  gezi  ve kültürel programlar düzenlemektedir.
Eğitim etkinliklerinin çoğunu Ankara Batıkent’teki Vakfa ait 3 katlı binasında sürdürmektedir. İhtiyaç olduğunda ise diğer kamu kurumları, eğitim kurumları ve yerel yönetimlerin imkanlarından yararlanmaktadır. Çalışacak durumda ve mesleki yeterlikleri olan engellilerin İş bulmaları için de iş sahipleri ile temas sağlamakta ve onlara iş bulmalarında yardımcı olmaktadır.

Engelli Vakfının Antalya KEPEZ'de bir şubesi ve hizmet binası bulunmaktadır. Ankara’daki etkinliklerin tamamı Antalya’daki şube tarafından gerçekleştirilmektedir. Hem Ankara hem Antalya'da öncelikle eğitim olmak üzere, engelliler ve aileleri için kültür, eğlence ve gezi etkinlikleri bilgilendirme toplantıları düzenlemektedir.  

Engelli Vakfı,  2014 yılından  günümüze Ulusal (MESGEP, İŞ-KUR Projeleri) ve Avrupa Birliği (Erasmus + KA1, KA2, EVS ) projeleri ile engellilere hem kurs imkânı hem de ailelerinden bir refakatçi ile Avrupa Birliği projeleri kapsamında kısa sürelerle (2 hafta) yurt dışına gitme imkanı sağlamaktadır. 

Benzer şekilde Avrupa Birliği projeleri kapsamında yurt dışından da engellileri bir refakatçi ile Ankara Batıkent’teki binasında proje kapsamında ağırlamaktadır.

Engelli Vakfı ; engellilere yönelik projeleri ve etkinlikler gerçekleştirirken, çeşitli eğitim kurumları,  kamu kurumları, belediyeler ve benzeri amaç için kurulmuş sivil toplum örgütleri ile işbirliği yapmaktadır. Engellilere yönelik etkinliklerinde ihtiyaç halinde Ankara Büyükşehir Belediyesinden ve diğer yerel Yönetimlerden ve kamu  kurumlarından destek alınmaktadır.  

Engelli Vakfı;  etkinliklerini gönüllüleri aracılığı ile gerçekleştirmektedir. Engelli Vakfının Gönüllüleri genellikle üniversitede öğrencileri, yeni mezunlar, öğretmenler, Engelli aileleri ve emeklilerden oluşmaktadır. Her gönüllümüz  imkânları ve kabiliyeti oranında faaliyetlerimize destek sağlamaktadır. 

Gönüllü olmak isteyenler internet sitemizdeki gönüllü formunu doldurup, eklerini bize oluşturdukları taktirde gönüllülük hizmetleri, Yönetim Kurulumuzun onayından sonra hemen  başlamaktadır. Gönüllerimiz projelerimizin etkinliklerine katılmakta ve Avrupa Birliği projeleri kapsamında uygun projelerde  yurt dışına da gönderilmektedirler. 

Engelli Vakfı , gelecek yıllarda imkan bulduğu taktirde engellilere daha iyi hizmet  için özel bir eğitim binası yapmayı veya kiralamayı planlamaktadır. 

Söz söylemekten ziyade, harekete geçme zamanıdır. Sizleri de engellilere ve ailelerine yardım için aramıza katılmaya davet ediyoruz.